پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1396-07-25 مجموعه: چاپ | ایمیل | PDF
یک استاد روابط بین‌الملل: خودمختاری برای کردستان عراق محصور، معنا ندارد

یک مدرس روابط بین‌الملل در رابطه با برگزاری رفراندوم خودمختاری و تمایل به استقلال در کردستان عراق گفت: اگر قرار باشد هر اقلیتی به دنبال استقلال باشد شاهد بی نظمی‌های بسیاری در خاورمیانه و حتی جهان خواهیم بود مانند نا آرامی‌های کاتالونیا در اسپانیا.

غلامرضا کریمی در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به برگزاری همه‌پرسی خودمختاری کردستان عراق گفت: مرگ جلال طالبانی، اولین رئیس جمهور عراق پس از سقوط صدام و  به عنوان چهره‌ای شایسته احترام در میان کردها و کل مردم عراق می‌توانست در مساله همه پرسی خودمختاری کردستان عراق یک حساسیت زدایی ایجاد کند.

کریمی افزود :اما فعل و انفعالات صورت گرفته در مراسم تشییع و خاکسپاری طالبانی همچون کشیده شدن پرچم کردستان عراق بر روی تابوت وی که واکنش‌های تندی را نیز به دنبال داشت، باعث داغ شدن مجدد موضوع شد.
وی با اشاره به انسداد مرزهای هوایی ایران و ترکیه بر روی کردستان عراق خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود این انسداد هوایی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و هر اقدام جدید کردستان عراق با واکنش شدید همسایه‌ها به ویژه ترکیه مواجه خواهد شد.

کریمی در ادامه با بیان اینکه در هر حال این موضوع به عنوان یک چالش برای کشورهای ایران، عراق و ترکیه ادامه خواهد داشت گفت: اگر کردستان عراق نسبت به جدایی قطعی از کشور عراق پافشاری کند قطعا این اقدام به صورت مسالمت‌آمیز انجام نخواهد شد و واکنش تند همسایه‌ها را در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به وضعیت ژئوپلیتیک کردستان عراق اظهار کرد: کردستان عراق در یک منطقه محصور قرار گرفته در این وضعیت خودمختاری معنا ندارد بنابراین برای پیشبرد خودمختاری حداقل باید حمایت یکی از کشورهای مجاور را کسب کند که در شرایط حاضر امکان پذیر نیست.
این مدرس روابط بین الملل ادامه داد: روند ایجاد خودمختاری نیز یک روند طولانی مدت است و در طی آن باید مرزهای کشور جدید توسط کشورهای دیگر به رسمیت شناخته شده و در سازمان ملل نیز حائز جایگاه شود.
وی با بیان اینکه همه این موارد برای کردستان عراق با چالش مواجه است گفت: فقط رژیم صهیونیستی از این اقدام حمایت کرده و هیچ کشور بزرگ و کوچک دیگری از این موضوع پشتیبانی نمی‌کند.
کریمی ادامه داد: بنابراین اگر مطالباتی هم وجود دارد باید در یک مسیر منطقی و به سمت احیای خودمختاری داخلی پیش برود نه شکل‌گیری کشور جدید زیرا دوره شکل‌گیری کشورهای جدید در جهان کنونی به سر آمده است.
وی یکی از دلایل دامن زدن به این موضوع را منافع شخصی بارزانی عنوان کرد و افزود: به هر حال اگر هدف دولتمردان کردستان عراق این باشد که به تحریک اسرائیل به روند خود ادامه دهند ممکن است موضوع به سمت درگیری نظامی کشیده شود ولی اگر قصد آنها کسب امتیاز بیشتر از دولت مرکزی باشد احتمال درگیری نظامی کمتر خواهد شد.
وی در خصوص احتمال ورود ایران به درگیری با کردستان عراق نیز خاطرنشان کرد: بعید است ایران برای این موضوع پیشقدم شود زیرا کردها به نوعی ایرانی محسوب شده و سرزمین آنان روزگاری در قلمرو کشور ما قرار داشته است ولی ترکیه برای درگیری نظامی انگیزه بیشتری دارد.
کریمی در پایان تصریح کرد: بنابراین ایران در درگیری نظامی با کردستان عراق پیشقدم نخواهد شد اما برای حل این مساله با دولت مرکزی عراق همکاری لازم را خواهد داشت.

مبع: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)

نوشته شده توسط: expert site
کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 41 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83