پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1395-11-26 مجموعه: یادداشت چاپ | ایمیل | PDF
ترامپ در دوران گذار

غلامرضا کریمی کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل روز سه شنبه 26 بهمن ماه 95 در یادداشت خود در صفحه 6 روزنامه جام جم نوشت :روی کارآمدن دونالد ترامپ با اعمال و رفتارهای عجیب، چالش‌های فراوانی را در داخل و خارج آمریکا ایجاد کرده است. اگرچه همواره تأکید بر این بوده که روسای جمهور در چارچوب ساختارهای بروکراتیک عمل می‌کنند و شخصیتشان تأثیری چشمگیر در تصمیماتشان ندارد، ولی به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور ترامپ ویژگی‌های شخصیتی و روانی متفاوتی دارد که غیرقابل پیش‌بینی بودنش برجسته‌تر شده تا حدی که لابی‌های قدرتمند هم نتوانسته‌اند او را در این روزهای اول ریاست جمهوری به مسیر موردنظر خود هدایت کنند.

خودشیفتگی بالای ترامپ و این‌که همواره دوست دارد در صدر اخبار و رویدادهای سیاسی باشد، از یک طرف و علاقه‌مندی رسانه‌ها برای بزرگنمایی تصمیمات عجیب و غریب وی از طرف دیگر موجب شده تا ترامپ تلاش کند در برخی مسائل و بحران‌های بین‌المللی نقش ویژه ایفا کند تا تغییرات ناشی از حضورش در رأس قدرت آمریکا را برجسته سازد. بنابراین در این دوره گذار که بزودی فروکش می‌کند و به مسیری متعادل‌تر سوق پیدا کند، کشورها باید پدیده ترامپیسم را خیلی جدی نگیرند و نسبت به تهدیدات و لفاظی‌های وی واکنش جدی نشان ندهند.

موج مخالفت با ترامپ چندان گسترده و فراگیر شده که نه‌فقط در اقصی نقاط جهان بلکه نهادها و شخصیت‌ها و توده‌های مردمی داخل آمریکا نسبت به آن واکنش منفی نشان داده‌اند. بنابراین در شرایط فعلی نیازی نیست که کشورهای مستقل و آزادیخواه جهان، علم مقابله و مبارزه با اعمال و رفتارهای ترامپ را بردارند، بلکه آنچه در حال گذار است باید به عنوان مقدمه و بستری برای تحولات بعدی در نظر گرفت. دولت‌های مختلف در شرایط فعلی در حال ارزیابی وضعیت خود و مناسباتشان با دولت جدید آمریکا هستند، ضمن این‌که ترامپ و تیم وی نیز تصویری روشن از منافع ملی خود و آنچه باید در حیطه داخلی و بین‌المللی انجام دهند، ندارد. لذا در شرایط جاری نباید تهدیدات و مواضع ترامپ را خیلی جدی گرفت و نسبت به آن هشدار یا عکس‌العمل جدی نشان داد، ضمن این‌که کشورهای مستقل نباید سوژه و هدف جدی برای واکنش یا برخورد ترامپ و تیم جدید وی شوند. زمان فعلی دوره گذار از شرایط بی‌ثبات و ناآرام به سوی شرایط باثبات‌تر آینده است. لذا با تأمل و دوراندیشی باید مسیر را در جهت منافع ملی هدایت کرد و در برابر برخی اقدامات تحریک‌آمیز و ایذایی تیم جدید باید با متانت و بی‌توجهی، جانب احتیاط را سرلوحه قرار داد و با ظرافت از شرایط نامتعادل فعلی عبور کرد. باید فرصت هرگونه بهانه‌جویی را از آنها گرفت، بویژه این‌که امروز اقتدار، نفوذ و قدرت منطقه‌ای ایران در شرایط مطلوب قرار دارد.

البته آنچه مشهود است، تیم تازه‌کار در آمریکا به دنبال فشار بیشتر بر ایران برای تغییر رفتار انقلابی هستند، اما با هوشیاری و مدیریت مواضع و واکنش‌های هیجانی ترامپ و همچنین همکاری و ارتباط فعال با سایر کشورهای قدرتمند و موثر جهان می‌توان بهانه‌ها و تلاش‌های آمریکا برای امنیتی‌سازی مسأله ایران را به حداقل رساند.

ترامپ خیلی تلاش می‌کند اثبات کند خیلی جدی و مصمم است، ولی عقب‌نشینی‌های مکررش چهره نامطلوبی از وی ترسیم کرده و خودش را سرخورده کرده؛ لذا می‌خواهد بی‌تجربگی و تازه‌کار بودن خود را با حضور فعال یا اقدام قاطع در یک موضوع یا بحران بین‌المللی به رخ بکشد؛ لذا باید در مقابل ترامپ رفتاری پیچیده و چندلایه داشت تا نتواند بهانه‌جویی و ماجراجویی خود را به یک بحران تبدیل کند، ضمن این‌که با واقع‌نگری می‌توان منافع ملی خود را به حداکثر رساند.                                                                                                  

دکتر غلامرضا کریمی

استاد دانشگاه خوارزمی

 

نوشته شده توسط: expert site
کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 42 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83