کانال دکتر غلامرضا کریمی
پیام قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در آستانه بازگشایی مدارس
باز هم مهری دیگر و آغازی دیگر ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، فرارسیدن ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس و شروع دل انگیز سال جدید  تحصیلی را به دختران و ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1395-11-16 مجموعه: چاپ | ایمیل | PDF
دور باطل تهدید

غلامرضا کریمی کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل روز شنبه مورخ 16 بهمن ماه 95 در یادداشت خود در صفحه 35 روزنامه همشهری نوشت: با روی کارآمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا پیش بینی ها در خصوص احتمال رویکرد تهاجمی وی علیه جمهوری اسلامی ایران محقق شده است. ترامپ که از زمان شروع مبارزات انتخاباتی خود از قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران در منطقه ابراز نگرانی می کرد، حالا نیز در عمل، دشمنی خود را علیه کشورمان در قالب فرامین اجرایی و تحریم های جدید به نمایش گذاشته است. در این رابطه چند موضوع قابل ارزیابی است که می تواند محور این تحلیل واقع شود:

1- به نظر می رسد، عداوت علنی رئیس جمهور جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از 2 علت ناشی می شود؛

الف) برنامه جامع مشترک میان ایران و 1+5. ترامپ که از برجام به عنوان بدترین توافق تاریخ یاد می کرد و به دنبال تغییر آن بود، حالا اما با فشار سران اروپایی و مشاوران خود فعلاً از آن صرف نظر کرده است. او حالا از راه های دیگر می خواهد فشار بر ایران را افزایش دهد.

ب) نفوذ منطقه ای و فرامنطقه ای ایران که ناشی از گفتمان منطقی انقلاب اسلامی است به اذعان اندیشکده های خود آمریکایی ها به اثبات رسیده است. این هم می تواند علت دیگر عصبانیت ترامپ از ایران باشد. او در صدد است تحت تأثیر لابی های صهیونیستی و شخص نتانیاهو و همچنین تحت تأثیر لابی های عربی نفوذ ایران را تحدید کند. این در حالی است که استقلال طلبی و حق طلبی است که در دل ملت ها نفوذ می کند نه فشار و ارعاب.

2- آزمایش موشکی اخیر ایران هم سبب شده است که آمریکایی ها آن را بهانه ای برای اتهام زنی ها و رجز خوانی های خود کنند. آنها به محتوای قطعنامه 2231 شورای امنیت برای غیرقانونی بودن اقدامات ایران استدلال می کنند، در حالی که در آن قطعنامه به موشک هایی اشاره شده است که برای کلاهک هسته ای طراحی شده اند نه هر نوع موشک بالیستیکی. ایران همواره اعلام کرده که به هیچ وجه به سمت بمب هسته ای نخواهد رفت. تجربه نشان داده است که صحبت از گزینه نظامی علیه اقدامات ایران یک شعار نخ نماست که دیگر کاربردی ندارد.

3- پس از صدور فرمان اجرایی ترامپ علیه اتباع 7 کشور از جمله ایران برای ورود به آمریکا، فشار افکار عمومی و سران کشورهای دنیا به آمریکا، بی سابقه بوده است. این برای رئیس جمهور تازه کار آمریکا که میانه ای هم با سیاست نداشته غیر قابل قبول است. لذا این اتفاقات می تواند بهانه ای برای کاستن فشارهای افکار عمومی بر آمریکا هم باشد. با این ترفند، دنیا و ابزارهای رسانه ای آن متوجه اقدامات ایران می شود نه اقدامات آمریکایی ها.

4- نزدیک به 70 درصد از تصمیمات ایالات متحده در سطح سیاست خارجی از ساختارهای سیاست خارجی در آمریکا بیرون می آید. این فرایند به خوبی ثابت می کند که تهدید و تحریم مسئله جدید در سیاست خارجی آمریکا نیست و در دولت های مختلف تکرار شده است.

نوشته شده توسط: expert site
کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

بنرها

 

http://www.msrt.ir

دانشگاه خوارزمی

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 16 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83