پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1395-07-24 مجموعه: اخبار روز چاپ | ایمیل | PDF
فرصتی که برجام برای ایران در بزرگترین حرکت علمی-تحقیقاتی جهان ایجاد کرد

یک کارشناس مسائل بین‌المللی معتقد است اگرچه نتایج و دستاوردهای برجام در زمینه‌های اقتصادی هنوز آنطور که باید محسوس نشده اما مراودات ایران در حوزه علم و فناوری با جهان از جمله اتحادیه اروپا، کره جنوبی، ژاپن و ... افزایش چشمگیری یافته است.
دکتر غلامرضا کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، گفت: پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام سه موضوع در دستور کار جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا قرار گرفت.
وی موضوعات سیاسی، اقتصادی و علوم، تحقیقات و فناوری را به عنوان سه محور همکاری ایران و اتحادیه اروپا معرفی کرد و افزود: همکاری دو طرف در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد نظر ایران و اتحادیه اروپاست و تاکنون تحرکات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
این کارشناس مسائل بین‌المللی توضیح داد: در این راستا، پس از سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادداشت تفاهمی بین ایران و اتحادیه اروپا در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری امضا و همکاری‌های ویژه دوطرف در این زمینه در دستور کار قرار گرفت.
کریمی با اشاره به برنامه افق 2020 اتحادیه اروپا گفت: در این برنامه که از سال 2014 آغاز شد،  اتحادیه اروپا سعی دارد با بودجه‌ای معادل 80 میلیارد یورو نرخ بیکاری و واردات در این قاره را کاهش و بر اشتغال و صادرات کشورهای عضو بیفزاید.
این عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در حال حاضر این برنامه بزرگترین حرکت در زمینه علم و تحقیقات جهان به شمار می‌رود و مهمترین اقدام آن این است که مشارکت همه دانشمندان دنیا را برای پیشبرد اهداف افق 2020 جلب کند.
وی خاطرنشان کرد: علوم برتر، رهبری صنعتی و چالش‌های اجتماعی شامل مواردی چون تغییرات آب و هوایی، توسعه پایدار، محیط زیست و ... از جمله موضوعاتی است که در افق 2020  اروپا مطرح است.
کریمی به سفر اخیر هیئتی از وزارت علوم به همراه نمایندگانی از دانشگاه‌های کشور به اروپا اشاره و اعلام کرد: این سفر دستاوردهای مهمی به همراه داشت که می‌توان آن را در راستای افق 2020 اتحادیه اروپا و از دستاوردهای برجام در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری دانست.
وی با بیان اینکه اگرچه نتایج برجام در زمینه‌هایی چون مسائل اقتصادی آنطور که باید محسوس نیست تصریح کرد: اما این همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای دنیا از جمله کره جنوبی، ژاپن و ... نشان از تاثیر بسیار خوب برجام در حوزه علم و فناوری دارد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل به بیانات رهبری مبنی بر لزوم سرآمد شدن کشور در زمینه علم و فناوری خاطرنشان کرد: تا پایان سال 1404، پنج دانشگاه کشور باید در میان 200 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد از همین رو لازم است دانشگاه‌های کشور تلاش بیشتری در راستای بین‌المللی شدن انجام دهند.
مدیرکل دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه خوارزمی در پایان با بیان اینکه برجام این فرصت را برای دانشگاه‌های کشور فراهم کرده است گفت: دانشگاه خوارزمی نیز در سال جاری مهمترین اولویت خود را حرکت در راستای بین‌المللی شدن قرار داده است.

لینک خبر: http://alborz.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=17593

نوشته شده توسط: expert site
کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 41 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83