کانال دکتر غلامرضا کریمی
پیام قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در آستانه بازگشایی مدارس
باز هم مهری دیگر و آغازی دیگر ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، فرارسیدن ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس و شروع دل انگیز سال جدید  تحصیلی را به دختران و ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1395-05-27 مجموعه: چاپ | ایمیل | PDF
تحولات اخیر نشان می دهد ترکیه مسیر جدیدی را در قبال تحولات منطقه اتخاذ می کند

دکتر غلامرضا کریمی کارشناس مسائل سیاسی در روز دوشنبه مورخ 25 مرداد 1395 با برنامه جهان سیاست از رادیو ایران در خصوص وضعیت ترکیه پس از کودتا به گفتگو پرداخت.

دکتر کریمی گفت: دیدارهایی که اخیراً بین پوتین و اردوغان انجام شده و سفری که وزیر امور خارجه ایران به ترکیه داشته است، نشان می­دهد که تغییر مواضعی در دولت ترکیه در حال مشاهده شدن است. البته روابط بین ترکیه و غرب روابط بسیار دیرینه ای است و نمی­توان انتظار داشت که در پرتوی تحولات جدید بعد از کودتا تغییرات بنیادی در روابط ترکیه و غرب صورت گیرد.

وی افزود: ترکیه امروز به این نقطه رسیده است که نزدیکی به جبهه ایران و روسیه در قبال تحولات سوریه به نفع این کشور است؛ حتی دولت بشار اسد نیز به نوعی از دولت قانونی ترکیه حمایت کرده است. مجموع این تحولات نشان می­دهد که ترکیه مسیر جدیدی را در قبال تحولات منطقه اتخاذ می­کند؛ البته به منزله این نیست که ترکیه به سرعت از ناتو خارج شود و یا اینکه تحقیقات ژورنالیستی که می­گویند ترکیه در مقابل غرب قرار می­گیرد، اتفاق می­افتد و قطعاً اینگونه نخواهد بود. معمولاً امروز در دنیای سیاست، کشورها شیوه­ های مختلفی را در سیاستگذاری اتخاذ می­کنند که بتوانند منافع خودشان را تأمین کنند.

کریمی با بیان این که امروز منافع ترکیه بر این قرار گرفته است که مواضع و جهت­ گیری­های سیاسی خودش را نسبت به روسیه و ایران نزدیک کند و حتی به نوعی سیگنال­هایی نشان داده شده است که درصدد تجدید­نطر در قبال تحولات سوریه هم هست؛ زیرا به هر حال مواضع روسیه و ایران در قبال سوریه در طی 5 سال گذشته کاملاً مشخص و در حمایت از دولت بشار اسد بوده و امروز هم این حمایت در حال تداوم است.

وی ابراز کرد: در طول این 1 ماه پس از کودتا شاهد این هستیم که ترکیه حمایت شدیدی که از تروریست ها قبلاً انجام میداده، امروز انجام نمی­دهد و حجم حمایت خود را از تروریست­ها کاهش داده است. ضمن اینکه داعش با آن عملیات تروریستی که در فرودگاه استانبول انجام داد، عملاً زهر چشمی می­خواهد از دولت ترکیه بگیرد که نباید به محور روسیه و ایران نزدیک شود؛ ولی به هرحال تحولات پس از کودتا نشان می­دهد که اردوغان تصمیم خود را گرفته است که به نوعی از تروریست­ها فاصله می­گیرد تا بتواند جایگاه خود را در سطح منطقه ­ای تثبیت کند.

نوشته شده توسط: expert site
کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

بنرها

 

http://www.msrt.ir

دانشگاه خوارزمی

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 35 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83