پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو
تاریخ: 1394-01-23 مجموعه: سخنرانی ها چاپ | ایمیل | PDF
آسمان آبی و زمین پاک با حضور ده تن از سفرا بررسی شد

پیش همایش آسمان آبی، زمین پاک با حضور دکتر کریمی دبیر همایش و ده تن از سفرا در تالار ایوان شمس معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد. این نشست علمی که با حضور کارشناسان و مدیران مدیریت شهری و همچنین خبرنگاران رسانه ها برگزار شد دکتر غلامرضا کریمی مدیریت نشست را بر عهده داشت و اهداف و برنامه های طرح آسمان آبی، زمین پاک را تشریح نمود؛ سپس ده نفر از سفرای سابق جمهوری اسلامی ایران اعم از دکتر علیرضا شیخ عطار سفیر سابق ایران در آلمان و هند، جواد منصوری سفیر سابق ایران در چین، حمیدرضا آصفی سفیر سابق ایران در پاریس و امارات متحده عربی، کاظم غریب آبادی سفیر سابق ایران در هلند، محمدحسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا، مرتضی دامن پاک سفیر سابق ایران در دانمارک، مرتضی صفاری سفیر سابق ایران در اسپانیا، احمد معصومی فر سفیر سابق ایران در سئول، سیدجعفر هاشمی سفیر سابق ایران در برزیل، علی اکبر رضاییسفیر سابق ایران در قبرس برگزار شد.

 

.

در این نشست سفرای سابق جمهوری اسلامی ایران به بیان تجربیات و دیدگاه های خود در راستای آسمان آبی و زمین پاک از زمان حضور خود در کشورهای مختلف جهان به عنوان سفیر پرداختند و توجه به نقش محیط زیست را مسئله ای مهم قلمداد نمودند. بر اساس این خبر شیخ عطار سفیر سابق ایران در آلمان گفت: در آلمان اجرای تفکیک زباله و بازیافت آن از الزامات این کشور است . وی افزود: در کشور آلمان فرهنگ تفکیک زباله و اهمیت بازیافت آن از همان دوران کودکی آموزش داده می شود و این امر در صدر فعالیتهای شهروندان و مسئولان این کشور قرار دارد، بطوری که تقریباً60 درصد زباله ها در این کشور تفکیک و بازیافت می شوند.

سفیر سابق ایران در آلمان افزود: فرهنگ سازی و اعتماد سازی دو مقوله مهم در امر تفکیک زباله هستند که شهرداری تهران می تواند با اعتماد سازی وضعیت تفکیک زباله را در شرایط مطلوب تری قرار دهد.

شیخ عطار کمپین آسمان آبی زمین پاک را امری مناسب در محیط زیست انسانی برشمرد  و افزود: این کمپین باید مورد حمایت قرار گیرد و نباید تنها بصورت شعاری مطرح شود.

در ادامه کاظم قریب آبادی سفیر سابق ایران در هلند ابراز داشت: حرکت در بین خطوط در هلند فرهنگ سازی شده است و ترافیک هلند یک ترافیک واقعی است نه ساختگی . وی در ادامه افزود: شهروندان خط سفید و عدم گردش به راست و چپ در بزرگراه ها و خیابان ها را به طور کامل رعایت می کنند.

سفیر سابق ایران در هلند در خصوص فرهنگ شهروندی دراین کشور بیان داشت: مسئولیت مدیریت شهری و امنیت شهروندان با شهرداری گره خورده است و این امور بر عهده شهرداری می باشد. وی با بیان اینکه در خیابان های هلند دوربین های کنترل شده جهت کنترل ترافیک در شعاع 300 تا 400 متری تعبیه شده است افزود: شما در هلند هیچ مغازهای را نمی بینید که بدون مجوز شهرداری مغازه خود را رنگ کند. در این کشور همه برای رنگ مغازه و تغییر نمای ساختمان خود باید از شهرداری مجوز بگیرند. اما در ایران در این زمینه برنامه مدونی وجود ندارد.

سفیر سابق ایران در کره جنوبی نیز با مقایسه شهر تهران و سئول گفت: وسعت شهر سئول در مقایسه با شهرهای ایران به اندازه شهر سمنان است و این شهر را می توان یکی از پاکیزه ترین شهرهای دنیا برشمرد.

معصومی فر در ادامه در خصوص موفقیت اجرای طرح افزود: بدون مشارکت شهروندان و بدون برنامه ریزی مناسب این کمپین موفق نخواهد بود. وی ادامه داد: برای رسیدن به حداقل آلودگی هوا و اجرای بهتر طرح آسمان آبی زمین پاک بهتر است آموزش و فرهنگ سازی را جدی بگیرید.

معصومی فر با بیان اینکه آموزش شهروندی در کشور کره جنوبی از دوران کودکی و در مدارس شروع می شود گفت: تفکیک زباله از مبدا به طور جدی در این رعایت می شود و در صورتی که یک شهروند قوانین را رعایت نکند جریمه خواهد شد.

در ادامه این نشست مرتضی صفاری سفیر سابق ایران در اسپانیا نیز گفت: یکی از الزامات اجرای این طرح قانون مداری است. وی تصریح کرد: فرهنگ سازی می تواند بخشی از مشکلات در تهران را حل نماید. وی گفت: استفاده از سوخت های استاندار در خودروها، بهره گیری مناسب از انرژی های جدید، مدیریت آبهای زیرزمینی، ایجاد شبکه های حمل و نقل عمومی و گسترده، تقویت قوانین شهرداری، نقش برجسته رسانه ها در فرهنگ سازی ، احزاب سیاسی، سازمان های مردمی و فعالین محیط زیست و... می تواند در اصلاح خیلی از مسائل راه گشا باشد و به اجرای درست این کمپین آسمان آبی زمین پاک کمک نماید. وی در ادامه با اشاره به اینکه آب و هوای اسپانیا مشابه کشور ایران است گفت :روحیات مردم این کشور بی شباهت به مردم ما نیست ولی در این کشور با توجه به قوانین وضع شده مردم ملزم به رعایت مقررات شهری مانند استفاده از وسایل نقلیه عمومی، خط سفید و تفکیک زباله از مبدا هستند.

سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا هم با اشاره به اینکه نقش انجمن های مردم نهاد در زمینه محیط زیست در این کشور پررنگ است افزود: افزایش قیمت سوخت می تواند عامل مهمی درجهت استفاده شهروندان از وسایل نقلیه عمومی و کاهش تقاضای سفر های غیر ضروری شود. قدیری ابیانه گفت: شهرداری تهران با برنامه ریزی و آموزش به اهداف خود در زمینه آسمان آبی و زمین پاک خواهد رسید.

 

کلمات کلیدی:
ثبت نظر جدید

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت