پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو

جهان سوم: شماره 268، 17 اردیبهشت 1371

با پایان یافتن مهلت شورای امنیت برای استرداد دو لیبیایی متهم به بمب گذاری در هواپیمای امریکایی بر فراز لاکربی اسکاتلند، بحران لیبی وارد مرحله جدیدی شد و مجازاتهای شورای امنیت - که تحت نفوذ دول غربی خصوصا امریکا قرار دارد - بر علیه لیبی از چهارشنبه گذشته اعمال گردید.....

با پایان یافتن مهلت شورای امنیت برای استرداد دو لیبیایی متهم به بمب گذاری در هواپیمای امریکایی بر فراز لاکربی اسکاتلند، بحران لیبی وارد مرحله جدیدی شد و مجازاتهای شورای امنیت - که تحت نفوذ دول غربی خصوصا امریکا قرار دارد - بر علیه لیبی از چهارشنبه گذشته اعمال گردید.

با توجه به اینکه در صورت عدم تسلیم لیبی در برابر خواسته های امریکا، که مسلما با دادن دو لیبیایی متهم به بهم گذاری به کشورهای غربی پایان نمی پذیرد و بلکه مجازاتهای شدیدتری از قبیل تحریم نفتی و احتمالا اقدامات نظامی بر علیه لیبی اعمال خواهد شد و این به عنوان حربه ای برای امریکا در جهت اعمال نظم نوین خود بر جهان عرب و کلا جهان اسلام به حساب خواهد آمد که در این رابطه موضع لیبی باید کاملا منطقی و سنجیده باشد و به هیچ وجه نباید دچار بازی خطرناک پرستیژی گردد.

اگر کمی به گذشته برگردیم، بحران فعلی را یک بحران مجرد و جدای از وقایع گذشته نمی توان دانست. نمونه مشهود این بحران را می توان حکم تاریخی امام خمینی (ره) بر علیه سلمان رشدی ذکر کرد که روابط ایران با اکثر کشورهای اروپای غربیقطع شد که البته با توجه به قدرت و اهمیت ایران در منطقه و جهان و همچنین جنبه فرهنگی داشتن مسئله، پیگیری آن در قالب شورای امنیت، ممکن نگردید که در نهایت با عذرخواهی کشورهای غربی از ایران به این بحران خاتمه داده شد.

نمونه واضح دیگر را می توان، از جنگ نفت یاد کرد که عراق با اشغال کویت دچار یک بازی پرستیژی شد که تا شکست کاملش بر روی آن اصرار ورزید. امریکا و متحدانش نیز با حربه شورای امنیت مرحله به مرحله به پیش رفتند تا توانستند بر عراق فائق آیند و ضربه بزرگی به اتحاد اعراب و کلا جهان اسلام بزنند و راه را برای اعمال نظم نوین خود هموار نمایند.

بحران فعلی لیبی در ادامه بحرانهای قبلی است که راه را برای سلطه دائمی امریکا بر کشورهای جهان اسلام هموار می کند. در این رابطه لیبی نباید در دام اشتباهی بیفتد که صدام حسین در بحران خلیج فارس مرتکب شد و نتوانست برآورد صحیحی از متحدان و توان خود داشته باشد.

اقدام لیبی در فرا خواندن افراد عادی به ارتش و کلا تحرکات نظامی حاکی از این است که لیبی خواستار مقاومت و در برابر فشارهای و تحریمهاست. در این رابطه، مسئله واکنش سایر کشورها خصوصا کشورهای عربی مهم و تعیین کننده می باشد. گرچه پس از اعلام اجرای مجازاتهای مصوبه شورای امنیت علیه لیبی، بیشتر مطبوعات کشورهای عربی حملات شدیدی را علیه امریکا و کلا شورای امنیت آغاز کردند ولی اکثر دولتهای عربی تصمیم به اجرای مفاد قطعنامه گرفتند و پروازهای خود را به مقصد لیب قطع کردند و به طور کلی فعلا اثری از حمایت موثر و عملی کشورهای عربی از لیبی موجود نیست بنابراین لیبی از نظر حمایتی دچار مشکل می باشد و با پیجیده تر شدن اوضاع که احتمالا برای لیبی خطرناک خواهد بود، لیبی باید مواضع سنجیده تر و منطقی تری اتخاذ نماید. البته این بدان معنا نیست که در برابر تصمیمات امریکا و متحدانش تسلیم شود. زیرا آنها علاوه بر تحول دو لیبیایی، خواستار تضمین هایی ازقبیل عدم حمایت لیبی از تروریسم، دادن اسامی افرادی که در لیبی آموزش دیده اند و غیره از لیبی هستند که چنین خواسته هایی علاوه بر اینکه غیر منطقی و زورمندانه است، حاکمیت ملی کشور لیبی را نیز خدشه دار می کند.

به هر حال لیبی و سایر کشورهای عربی و مسلمان و همچنین سازمان ملل متحد باید تلاش کنند تا این بحران را از راه مسالمت آمیز و با توسل به شیوه های سیاسی حل اختلافات بین المللی اعم از مذاکره، میانجی گری و تحقیق و بازجویی، فیصله دهند.

ثبت نظر جدید

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 35 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83