پایگاه اطلاع رسانی دکتر غلامرضا کریمی

دانشیار گروه روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور / دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو

دکتر غلامرضا کریمی: مدرسه محوری، مهمترین و اساسی ترین بحث در وزارت آموزش و پرورش است 

وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج ...
ادامه مطلب نمایش مطالب آرشیو

مجله بصائر، سال اول، شماره 3، آبان 1373

بررسي روابط ايران و آمريكا

مقدمه

روز سيزدهم آبان در تاريخ معاصر كشور ما، ياد آور سه رويداد مهم است. در 13 آبان 1343 به دنبال موضع گيري محكم و قاطع امام خميني (ره) عليه تصويب لايحه كاپيتولاسيون و اعطاي مصونيت قضايي به مستشاران نظامي آمريكا در ايران، رژيم وابسته شاه اقدام به تبعيد حضرت امام (ره) به تركيه نمود. اين تبعيد بيش از 14 سال به طول انجاميد. علاوه بر اين در 13 آبان 1357 ، هنگامي كه انقلاب اسلامي به اوج خود رسيده بود وسراسر ايران در تب و تاب عشق به اسلام و امام (ره) تبديل به كانون تظاهرات و اعتصابات گرديده بود، گردهمايي دانش آموزان در دانشگاه تهران ....

مجله بصائر، سال اول، شماره 3، آبان 1373

بررسي روابط ايران و آمريكا

مقدمه

روز سيزدهم آبان در تاريخ معاصر كشور ما، ياد آور سه رويداد مهم است. در 13 آبان 1343 به دنبال موضع گيري محكم و قاطع امام خميني (ره) عليه تصويب لايحه كاپيتولاسيون و اعطاي مصونيت قضايي به مستشاران نظامي آمريكا در ايران، رژيم وابسته شاه اقدام به تبعيد حضرت امام (ره) به تركيه نمود. اين تبعيد بيش از 14 سال به طول انجاميد. علاوه بر اين در 13 آبان 1357 ، هنگامي كه انقلاب اسلامي به اوج خود رسيده بود وسراسر ايران در تب و تاب عشق به اسلام و امام (ره) تبديل به كانون تظاهرات و اعتصابات گرديده بود، گردهمايي دانش آموزان در دانشگاه تهران به وسيله دژخيمان رژيم پهلوي به خاك و خون كشديده شد. يك سال بعد در 13 آبان 1358 ، دانشجويان مسلمان پيرو خط امام (ره) اقدام به تسخير لانه جاسوسي آمريكا كه مركز توطئه عليه انقلاب اسلامي بود، نمودند و به فرموده امام (ره) "انقلاب دوم" را بوجود آوردند.

اين سه رويداد مهم هر يك به نحوي با روابط بين ايران و آمريكا ارتباط داشت. رويداد اول و سوم به طور مستقيم و رويداد دوم به طور غير مستقيم . به همين خاطر، مجلس شوراي اسلامي طي مصوبه اي روز 13 آبان را به عنوان "روز ملي مبارزه با استكبار جهاني" نامگذاري نمود.

روابط ايران و آمريكا

پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، واكنشهاي تندي را از طرف قدرتهاي بزرگ بويژه آمريكا در پي داشت بنحوي كه ابتدا مسائل داخلي و تحريك و تفرقه اندازي و طرح قوميت در كردستان، تركمن صحرا، خوزستان، گنبد، اروميه و بلوچستان را وسيله اي براي متلاشي نمودن نظام نوپاي جمهوري اسلامي قرار دادند. و در پي تسخير لانه جاسوسي آمريكا توسط دانشجويان پيرو خط امام (ره)، آمريكا به تقويت طيف جريان مخالف از چپ افراطي تا راست افراطي پرداخت و سپس به طراحي ترور شخصيتها، كودتا، حمله مستقيم نظامي ( واقعه طبس)، محاصره اقتصادي، تحميل جنگ گسترده و تقويت و بهره گيري از ضد انقلاب پرداخت.

آمريكا در طول جنگ تحميلي، براي شكست انقلاب اسلامي از هيچ جنايتي دريغ نورزيدند و علاوه بر اين ، بيشترين كمكهاي ممكن را در اين راستا به عراق مي نمود و حتي در مواقع ضرورت آمريكا راسا در جنگ به حمايت ازعراق وارد مي شد كه اوج جنايتش را در ساقط نمودن هواپيماي مسافربري ايران، كه در آن 313 نفر بيگناه به شهادت رسيدند، مي توان مشاهده نمود.

تحولات جديد در نظام بين المل و فروپاشي سيستم دوقطبي، متغيرهاي قبلي در روابط ايران و آمريكا را هم تحت الشعاع قرار داد . زيرا در چارچوب سيستم نوين جهاني، آمريكا در صدد حفظ سلطه و برتري خود بعنوان رهبر حكومت جهاني بر ملتها و دولتهايي است كه ادعاي استقلال و موضع گيري در قبال مسائل جهاني دارند.

در اين راستا جمهوري اسلامي ايران كه مواضعي كاملا اسلامي و انقلابي دارد و بطور كلي مخالف سلطه و برتري آمريكاست، درصدر ليست دشمنان آمريكا قرار گرفته است . در اين راستا دكتر ولايتي وزير امور خارجه ايران مي گويد:

"بطور يقين ايران در حال حاضر با فشارهاي گوناگوني روبروست و علت آن هم واضح است و اگر بخواهيم آن را تجزيه و تحليل كنيم در يك جمله خلاصه مي كنيم، ايران مي خواهد مستقل باقي بماند در حاليكه منافع غربيها ايجاب مي كند كه به علت وجود دوعامل، سلطه كامل خود را بر منطقه تحميل كند. عامل نخست مربوط به خود ايران است چون از يك سو از موقعيت ويژه اي از لحاظ جغرافيايي و سياسي برخوردار است و از سوي ديگر كشورهاي غربي كه مي خواهند منافعشان را گسترش دهند . سعي مي كنند امكانات ايران را محدود سازند تا تصميمات سياسي ايران، مستقل نباشد. عامل دوم اينكه اگر ايران به موفقيت برسد يك الگو براي ديگران خواهد شد.[1]"

بنابراين، با توجه به مواضع مستقل ايران و اهميت آن در خاورميانه، كارشناسان و متخصصان آمريكايي، برنامه ريزيها و استراتژيهايي را براي مبارزه عليه ايران تدارك ديده اند كه اگر مختصر توجهي به مطبوعات و رسانه هاي گروهي غرب شود دامنه گسترده تهاجم تبليغاتي و سياسي و اقتصادي بر عليه جمهوري اسلامي ايران را براحتي مي توان مشاهده كرد.

بررسي علل تهاجم گسترده تبليغاتي آمريكا عليه ايران

بعد از فروپاشي بلوك شرق، آمريكا در جهت استقرار سلطه بلامنازع سياسي، اقتصادي و ايدئولوژيك خود بر جهان تازه نظام يافته، تبليغات گسترده اي را عليه برخي كشورهاي مستقل جهان سوم كه ايران درصدر آنها قرار دارد را شروع نمود كه همچنان ادامه دارد.

بطور كلي، دلايل مخالفت گسترده آمريكا با ياران به شرح ذيل مي باشد:

 1. تلاش ايران براي دستيابي به سلاحهاي هسته اي : يكي از علل عمده فشار آمريكا بر ايران بخاطر احتمال دستيابي ايران به سلاحهاي هسته اي در آينده است و اين افسانه پيوسته به شكل گسترده اي در رسانه هاي غربي تكرار مي شود. در اين راستا معاون وزارت خارجه آمريكا مي گويد:

"اقدامات ايران ترديدي باقي نمي گذارد كه تهران قصد توسعه توانايي سلاحهاي هسته اي خود را دارد. اين تسليحات با هر گونه برنامه هسته اي غير نظامي معتدل، ناسازگار است.[2]"

علاوه بر اين، در فوريه1993 "وولي" رئيس سازمان سيا در برابر كميته سناي آمريكا درباره "خريدهاي نظامي و گسترده و پرهزينه ايران" اعلام خطر كرد و گفت: "اين امر نشاندهنده قصد ايران براي تسلط بر همسايگان خود و حتي رسيدن به چيزي بيشتر از آن است.[3]"

اتهام آمريكا به ايران در مورد تلاش براي دستيابي به سلاحهاي هسته اي، پرده از سلطه جويي آن كشور بر مي دارد. زيرا همواره جمهوري اسلامي ايران از خلع سلاح هسته اي حمايت كرده و مرتبا هم بازديد كنندگان آژانس بين المللي انرژي اتمي، عدم تلاش ايران را جهت دستيابي به سلاح هسته اي  ومسالمت آميز بودن آن را اعلام كرده اند، ولي آمريكا مرتبا دامنه تهاجم تبليغاتي عليه قدرت هسته اي ايران را گسترده تر مي سازد و اين ناشي از مقاومت و ايستادگي ايران در مقابل سلطه جويي و برتري طلبي آمريكا در منطقه خاور ميانه و كل جهان اسلام است .

 1. مخالفت جدي ايران در قبال سازش ساف با اسرائيل : ايران جزء معدود كشورهاي جهان بود كه بطور كلي قرارداد صلح ساف و اسرائيل را بطور كلي محكوم كرد چنانكه وزير امور خارجه كشورمان دكتر ولايتي در نطق خود در مجمع عمومي سازمان ملل گفت:

"ما امضا اين قرار داد را توطئه اي بر ضد اسلام و فلسطين مي دانيم و با آن مخالف هستيم.[4]"

بدون شك آمريكا در تلاش است تا اسرائيل را به عنوان قدرت منطقه اي و حافظ منافع خود دركل خاورميانه به اعراب تحميل كند و هرگز به دنبال احقاق حقوق تضييع شده فلسطينيان نيست. بنابر اين ايران نمي تواند شاهد خرد شدن فلسطيني ها در زير چرخ نظم نوين جهاني استكبار آمريكا باشد و هيچ واكنشي هم نشان ندهد زيرا كه حمايت از نهضتهاي آزادي بخش و مردم مظلوم فلسطين جزء اصول و آرمانهاي اساسي انقلاب اسلامي ايران است.

آمريكا در پي كسب منافع نامشروع خود، اسرائيل و ساف را به سازش واداشته است كه برخي از علل اين امر به شرح زير است:

 1. موقعيت جديد آمريكا به عنوان ابر قدرت منحصر به فرد جهان اقتضا مي كند كه در بحرانها و منازعات منطقه اي، خود را در چارچوبهاي سنتي ويژه دوران جنگ سرد محدود نسازد، بلكه اين بحران را با دخالت مستقيم در جهت تحكيم سلطه خود بر خاورميانه حل و فصل نمايد .
 2. حركتها و نهضتهاي انقلابي، عليه استكبار، همواره براي آمريكا مشكل آفرين بوده است. نابودي اين نهضتها و از ميان بردن زمينه هاي ايجاد و رشد آنها از عمده ترين اهداف آمريكا در چارچوب نظم نوين جهاني است با توجه به اينكه انقلاب فلسطين همواره الهام بخش نهضتها و حركتهاي انقلابي در دوران جنگ سرد و سه دهه اخير بوده است. به سازش كشاندن فلسطينيان گام مهم و موثري در از ميان بردن زمينه هاي پيدايش اين نهضتها در جهان اسلام خواهد بود.
 3. با توجه به اينكه انتفاضه ناتواني و عجز رژيم صهيونيستي را در سرزمينهاي اشغالي اثبات كرده است و همچنين وجود اسلام گرايي در ساير كشورهاي منطقه به عنوان، بزرگترين خطر عليه منافع آمريكا در منطقه و جهان اسلام مطرح مي باشد آمريكا در تلاش است با ايجاد سازش بين اعراب و اسرائيل اين موانع بزرگ را از سر راه خود بردارد.

حال با توجه به مسائل فوق آيا ايران اسلامي مي تواند از طرح صلح ننگين ساف- اسرائيل حمايت به عمل آورد؟!

 1. تلاش ايران براي تجديد ساختار نظامي احياء يك ايران بزرگ: اينكه ايران در پي تهاجمي امپرياليستي است و مي كوشد با تقويت بنيه نظامي خود و پيروي از سياست كشور گشايي، بر منطقه خليج فارس تسلط يابد و با وجود عراق شكست خورده و ضعيف شده، بدنبال فرصت مناسبي است تا همسايگانش را نابود كند و درنهايت، كشورهايي مانند بحرين و كويت را ضميمه خاك خود كند؛ افسانه هايي است كه پيوسته در رسانه هاي غربي تكرار مي شود اما آمارها حكايت از آن دارد كه ايران كمترين بودجه نظامي را در بين كشورهاي عربي حوضه خليج فارس و ساير كشورهاي عربي دارد اما تبليغات غرب، بزرگترين خطر براي امنيت منطقه را خريد تسليحات توسط ايران معرفي مي كند. پس فشار تبليغاتي گسترده اي به ايران وارد مي سازند تا ايران را به تسليم در مقابل خواسته هايشان وادار كنند. در راستاي اين تهاجم تبليغاتي رئيس سازمان سيا اعلام كرد "ايران با خريد سالانه دو ميليارد دلار اسلحه در حال ايجاد يك زرادخانه هولناك است . وي همچنين تاكيد كرد كه جمهوري اسلامي ايران براي تجهيز خود به هواپيماهاي جنگي، موشكهاي دوربرد، تانك و زير دريايي، مبادرت به مذاكراتي با روسيه، چين و كره شمالي كرده است .... كه اين تلاش نظامي در واقع نوعي قدرت طلبي تشويش آور است".

و در جاي ديگر يك كارشناس آمريكايي اعلام كرده است: تجديد سازمان نظامي ايران، تسلط آمريكا بر كشورهاي نفت خيز خليج فارس را تهديد مي كند. علاوه بر اين ايران در مقام دومين توليد كننده نفت دنيا مي تواند اوپك را قانع كند كه قيمت نفت را بالا ببرد و از اين راه به تورم جهاني دامن بزند و بهبود وضع اقتصادي در آمريكا را به خطر بياندازد.

اين جنجالهاي تبليغاتي آمريكا كه مرتبا سعي دارد ايران را در حال نيرومند شدن معرفي كند براي محقق ساختن چندين هدف است :

 1. بر انگيختن حس رقابت همسايگان ايران و تشويق آنها به خريدهاي تسليحاتي بيشتر از غرب
 2. خنثي سازي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، در زمينه جلب اعتماد همسايگان، كه بعد از خاتمه جنگ هشت ساله به صورتي فعال تعقيب شده است.
 3. توجيه ادامه حضور نظامي غرب و ناوگان جنگي آمريكا در منطقه خليج فارس.
 4. توجيه كمكهاي بي شائبه آمريكا و اروپا به اسرائيل و تشويق آنها به اعطاي كمكهاي بيشتر و دست و دلبازانه تر به اين رژيم.
 5. ايران الهام بخش نهضتهاي اسلامي: آمريكاييها معتقدند بعد از فروپاشي بلوك شرق و شكست كمونيسم، جنگ آينده بين اسلام و غرب خواهد بود. به همين دليل شديدا نسبت به جريانات اسلامي حساسيت نشان داده و با آن مخالفت مي كنند. آمريكاييان در القاء نظرات خود مرتبا ادعا مي كنند كه ايران در قيامهاي مردمي و مناطقي چون مصر  سودان، الجزاير و تونس دخالت فعال دارد و خشونتهاي جاري در مصر و بيشتر كشورهاي اسلامي را ناشي از حمايت ايران مي داند. در حاليكه واقعيت امر چنين نيست زيرا ايرانيان معتقدند اسلام به عنوان يك دين كامل در يك جو آرام و امن خيلي بيشتر از يك جو پر از تنش و ماجراجويي توانايي نفوذ و گسترش دارد . بنابر اين دامن زدن آمريكا به خط بنيادگرايي اسلامي ، در جهت سركوب نغمه هاي مقاومت و ايستادگي در مقابل نظم نوين جهاني مي باشد.

مواضع ايران در قبال آمريكا

ايران همواره خواسته هاي بر حقش را جهت عادي سازي روابط خود با آمريكا اعلام نموده است كه هر زماني آن خواسته ها تحقق يابد عادي شدن روابط بين دو كشرو امكان پذير خواهد بود.

به طور كلي جمهوري اسلامي ايران در مورد آمريكا معتقد است كه:

 1. آمريكا خصومت خود عليه ايران انقلابي را ادامه خواهد داد: آمريكا بعد از پيروزي انقلاب اسلامي خصومت شديدي را نسبت به ايران اعمال كرده و در جريان حوادث مختلف هرگز از ميزان اين دشمني نسبت به ايران نكاسته است و تا زماني كه اين حالت خصمانه در دولتمردان آمريكا وجود دارد انتظار بهبود روابط بين دو كشور نمي رود.

به طور كلي برنامه ريزان سياسي- نظامي آمريكا همواره ايران را دشمن طراز اول آمريكا به حساب آورده اند. و چنانچه در كابينه كلينتون ديده مي شود، ايران دشمن علني و شماره يك آمريكا به شمار آمده است.

 1. آمريكا در پي دستيابي به برتري و سلطه جهاني است. آمريكا مرتبا در صدد سركوب كشورهاي مستقل است كه خطرات بالقوه اي براي تداوم حاكميت بالمنازع آمريكا دارند، و ايران در صدر كشورهايي است كه مورد تهاجم آمريكا قرار مي گيرد كه اين خود نشانه اي از سلطه طلبي آمريكا است .
 2. آمريكا با توطئه هاي خود اجازه نمي دهد كه ايران امنيت مشروع خود را در اطراف مرزهاي كشورش بدست آورد. وي از طرفي با حضور مستقيم خود در خليج فارس، از ايجاد يك سيستم امنيتي متشكل از كشورهاي منطقه جلوگيري مي كند و بدين وسيله در راه ايجاد يك صلح دائمي در منطقه مرتبا كارشكني مي نمايد و از سوي ديگر به ايران اجازه نمي دهد كه به اهداف اقتصادي مشروع خود در آسياي ميانه و ماوراء قفقاز دست يابد.
 3. آمريكا به نام دفاع از حقوق بشر و استفاده صلح آميز از امكانات اتمي، تبليغات مسمومي را عليه ايران به راه انداخته است كه اين تبليغات مغرضانه آمريكا روز به روز نيز در حال افزايش است كه در واقع در جهت تضعيف ايران و تخريب چهره اين كشور انقلابي در جهان گام بر مي دارد.

با توجه به ديدگاههاي فوق، آينده روابط بين دو كشو كاملا تاريك و مبهم است و به هر حال با توجه به مواضع بر حق ايران و سلطه جويي آمريكا، جمهوري اسلامي بايستي در جهت تدوين يك استراتژي دراز مدت جهت مقابله جدي و گسترده با آمريكا قدم بردارد كه مسلما با توجه به مسائل فوق، امنيت و منافع ملي كشور در اين راستا بيشتر تامين خواهد شد.

آينده روابط ايران و آمريكا

موفقيت بزرگ ملت ايران در گرو اين است كه همواره رهنمود امام راحل خود(ره) را كه فرموده بودند:"ملت ما آمريكا را دشمن شماره يك خود مي داند". مد نظر داشته و نصب العين خود قرار مي دهد و همواره سياستهاي خود در قبال دشمنان را در چارچوب اصول و معيارهاي روشني استوار مي كند كه جاي ترديد در صحت اين اصول و معيارها وجود نداشته باشد.

ملت ما چهره آمريكا را به خوبي مي شناسد و آن را پليد ترين دشمن مي داند كه دستش تا مرفق به خون بي گناهان آلوده است و نقشه هاي خطر ناكش براي سلطه بر كل جهان هستي بشريت را مورد تهديد قرار مي دهد .

به هر حال به نظر ما، آمريكا در تعقيب استقرار نظم نوين جهاني، در صدد سرنگوني كليه دولتهاي مستقل، به ويژه دولتهاي مستقل نفت خيز خاورميانه و شمال آفريقا است. كه در راس اين كشورها ، نظام اسلامي ما قرار دارد كه افزون بر ويژگيهاي فوق و داشتن شرايط اسلامي و انقلابي، از حساس ترين موقعيت استراتژيك و ژئوپلتيك در خليج فارس و خاورميانه برخوردار است. پس هر نوع تغيير و چرخشي در سياستها و حتي استحاله نظام ما، امپرياليسم آمريكا را از پيگيري هدف خود باز نخواهد داشت. اگر آمريكا بعضا ما را به اعتدال و ميانه روي و يا تغيير رفتار و كوتاه آمدن در موارد گوناگون تشويق مي كند، صرفا به منظور القاي ترديد و سردرگمي و جلوگيري از ايجاد عزم راسخ براي پايداري در مقابل استراتژي براندازي و وادار ساختن ما به اتخاذ مواضع و ديدگاهاي سازش طلبانه است كه خود به خود مرحله تسريع و تهسيل كننده اي در جهت استراتژي مذكور خواهد بود.

به هر حال در حال حاضر مساله اساسي انقلاب اسلامي، ضرورت تدوين استراتژي ايستادگي و مقاومت در قبال تهاجم همه جانبه آمريكا است و بحث صلح و برقراري روابط، گرچه مرتبا در بوق و كرنا از طرف آمريكا تبليغ مي شود و نيز بعضي از عناصر ناآگاه در داخل كشور در كنار آن، مرتبا ضرورت برقراري اين روابط را يادآوري مي كنند، حداقل از طرف آمريكا به طور جدي و اساسي مطرح نيست و موضع ما هم كه از پيش كاملا مشخص بوده است .

اصولا، مذاكره و مصالحه با آمريكا تنها در شرايطي مطابق با اصول انقلاب و مصالح ملي مي باشد كه يا آمريكا از مواضع و اعمال استكباري امپرياليستي خود دست بكشد كه در حال حاضر و آينده قابل پيش بيني، امري محال به نظر مي رسد. و يا نظام اسلامي از آنچنان قدرتي برخوردار گرددكه بتواند در هر مذاكره و مصالحه اي امتيازات مهم و قابل توجهي به نفع خود از آمريكا بگيرد. با توجه به اينكه در حال حاضر هيچكدام از شرايط فوق محقق نيست مصالحه بين ايران و آمريكا به مراتب بيش از سالهاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي، مصداق آشتي گرگ و ميش خواهد بود.

حال كه روابط اين دو كشور از هر جهتي منتفي است آمريكا خطوط استراتژيك كاملي را عليه ايران ترسيم كرده و در حال اجراي آن است و ما خسارتهاي جبران ناپذيري بابت اين استراتژي موذيانه آمريكا پرداخت مي كنيم پس بايد بدون فوت وقت استراتژي مناسب و موثري را جهت مقابه با آمريكا طراحي و ترسيم نماييم.

ايران براي ايستادگي موثر و عاقلانه در برابر فشار و تهاجم آمريكا و مقابله جدي با آن نه در حد شعاري كه نه تنها كافي نيست بلكه خود مي تواند عاملي براي تحريك و بهانه جويي دشمن باشد بدون آنكه جبهه خودي را براي رويارويي آماده كرده باشد، نياز مبرم به تحليل همه جانبه اوضاع كشور، منطقه و جهان و همچنين تدوين يك استراتژي مناسب جهت رويارويي با آنان دارد.

در حال حاضر سياست خارجي ايران مي بايست بر پايه نزديكي و اتحاد با دولتهايي كه در پي استقلال واقعي هستند و در دنيا از شرايط نزديك به شرايط ما برخوردارند باشد و همچنين با بهره برداري مدبرانه از تضادهاي موجود در روابط بين آمريكا با اروپا و ژاپن و تشنج زدايي در روابط با دولتهاي جهان حتي با دولتهاي وابسته به آمريكا ( به استثناي اسرائيل ) و بالاخره ايستادگي قاطع و هوشيارانه در برابر آمريكا، خود را بعنوان يك الگوي نظام اسلامي جهانيان معرفي نمايد

 


[1] روزنامه السفير، 27 نوامبر1993 ، گفتگوي طلال سلمان با دكتر ولايتي.

[2] نشريه يو- اس – تودي آمريكا، 4 ژانويه 1994 به نقل از بررسي مطبوعات جهان، بولتن1570 ، ص 27 .

[3] اطلاعات سياسي – اقتصادي، شماره 80-79 ،ص39.

[4] بيانات دكتر ولايتي در چهل و هشتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد، 4 اكتبر1993.

 

ثبت نظر جدید

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

بنرها

نمایش آخرین ویدیو

آمار سایت


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 47 bytes) in C:\Inetpub\vhosts\doctorkarimi.com\httpdocs\library\Model.php on line 83